6 niezawodnych metod na ochronę domu przed wilgocią

6 niezawodnych metod na ochronę domu przed wilgocią

Wilgoć stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla domu i mieszkania. Nie tylko roztacza nieprzyjemny zapach stęchlizny, ale przede wszystkim sprzyja rozwojowi groźnej dla zdrowia pleśni. Jeśli i ty nie wiesz, jak zabezpieczyć swój dom przed wilgocią, albo chcesz się jej pozbyć ze swoich czterech ścian, zobacz 6 skutecznych sposobów na ochronę domu przed wilgocią.

1. Właściwa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach

Jedną z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych metod w walce z wilgocią jest wietrzenie. Zacznij od najprostszych czynności, czyli regularnego otwierania okien dwa razy dziennie po 30 minut. Przez resztę dnia pozostaw je rozszczelnione.

Następnie zadbaj o dobrą wentylację swojego domu lub mieszkania. Usuń kurz oraz tłuste plamy z kratek wentylacyjnych w łazience i kuchni, które utrudniają przedostawanie się powietrza. Koniecznie zlikwiduj także wszelkie przedmioty, które stoją przed otworem wentylacyjnym.

2. Zewnętrzna hydroizolacja budynku

Przyczyna wilgoci w twoim domu lub mieszkaniu nie musi znajdować się w jego wnętrzu – może także pochodzić z zewnątrz. W takim przypadku, jedyne co możesz zrobić, to skorzystać z usług fachowców, którzy dokonają hydroizolacji budynku.

Najskuteczniejsza będzie izolacja fundamentów, wykonana jeszcze na etapie wznoszenia domu. Jednak jeśli z jakichś powodów zaniedbałeś tę czynność albo izolacja uległa zniszczeniu, możesz wzmocnić ją przy użyciu materiałów bitumicznych, bentonitowych, a także płaskich, tłoczonych lub paroszczelnych folii. Uszczelnienia wymagają także części elewacji budynku, np. rynny, które chronią ją przed bezpośrednim kontaktem ze spływającą z dachu wodą.

3. Postaw w domu osuszacz powietrza

Producenci urządzeń domowych szybko stworzyli rozwiązanie problemu wilgoci w mieszkaniu. Ich odpowiedzią są osuszacze, które absorbują nadmiar wody w powietrzu. Zmniejszają jej temperaturę poniżej punktu rosy, powodując skraplanie na ściankach urządzenia. Woda gromadzi się w pojemniku, który należy opróżnić w momencie maksymalnego napełnienia. Następnie schłodzone i suche powietrze przepływa przez skraplacz, który je ogrzewa i rozprowadza po wnętrzu.

4. Zadbaj o optymalną temperaturę oraz dostęp światła

Największym przyjacielem grzybów oraz pleśni, oprócz wilgoci, jest ciepło i ciemność. Jeśli masz problemy z nadmiarem wilgoci w swoim domu, powinieneś koniecznie zadbać, by przy twoich ścianach nie znajdowały się meblościanki oraz inne meble o dużych gabarytach.

Bez dostępu światła oraz powietrza na ścianie powstają idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, wywołanych zbyt dużą ilością wilgoci. Jeśli zauważyłeś na swoich ścianach ciemne plamy, to pierwszy znak ostrzegawczy, by zacząć działać.

5. Ręczne usuwanie pleśni ze ścian

Jeśli pokryta pleśnią powierzchnia ściany lub sufitu nie zajmuje zbyt wiele miejsca, możesz spróbować usunąć ją sam. Jednak pamiętaj, że przyczyna wykwitu może tkwić głębiej i takie doraźne działanie nie zapobiegnie jego powstaniu w przyszłości.

W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić przyczynę rozwoju pleśni i ją zlikwidować. Dopiero wówczas przejdź do usuwania widocznego wykwitu. Oceń przyczepność tynku do ściany lub sufitu. Jeśli się odwarstwił, konieczne będzie jego usunięcie. Jeśli natomiast ściśle przylega do powierzchni, usuń plamę pleśni szorstką szczotką.

W drugim przypadku usuń tynk z plamą oraz w okolicy metra od niej. Wyczyść powierzchnię wodą oraz dokładnie osusz. Następnie nałóż warstwę impregnatu, który dodatkowo odkazi wyczyszczone miejsce oraz zabezpieczy je na przyszłość. Tak przygotowaną powierzchnię możesz pokryć farbą.

6. Naturalne metody walki z wilgocią

Nie wszystkie plamy pleśni musisz zwalczać chemicznie. Mniej uporczywe wykwity poddadzą się także w starciu z naturalnymi środkami.

Popularną metodą jest pokrycie wyczyszczonego miejsca roztworem octu i wody albo wody i olejku herbacianego, lawendowego lub goździkowego. W kilku miejscach domu lub mieszkania warto rozłożyć także słupki kredy oraz łyżki soli zawiniętej w gazę, które skutecznie pochłaniają wilgoć z powietrza. To tania alternatywa dla osuszaczy powietrza.

Podsumowanie

Wilgoć istotnie wpływa na zdrowie domowników, a w konsekwencji także na komfort mieszkania. Jeśli zauważyłeś w swoim domu pierwsze objawy nadmiaru wilgoci, skorzystaj z powyższych metod, by skutecznie się jej pozbyć.